©

Cihlové fasády

Jeden z nejstarších stavebních materiálů lidstva

Cihelné zdivo

Historie jednoho z nejstarších stavebních materiálů lidstva

Cihly patří vedle dřeva, kamene a rostlinných vláken k nejstarším stavebním materiálům lidstva. Jílovitá hlína se smíchá s pískem, vytvaruje a vypálí v peci. První cihly byly tvarovány ručně, a měly tak nepravidelné rozměry.

  • cca 7500 př. n. l.

    Nejstarší cihly (sušené vepřovice) byly nalezeny v roce 1952 při archeologických vykopávkách v Jerichu (7500 př. n. l.).

  • cca od 3000 př. n. l.

    Hladké cihly jsou známé přibližně od roku 6300 př. n. l. z Mezopotámie. Na začátku třetího tisíciletí před naším letopočtem byla poprvé ve větší míře používána pálená hlína ve tvaru cihly.

  • cca 600 př. n. l.

    Ištařina brána postavená za krále Nebukadnesara II. (604 až 562 př. n. l.), která se dnes nachází v Pergamon muzeu v Berlíně, je pozoruhodným svědectvím stupně dokonalosti dosaženého v babylonské době, pokud jde o techniku pálení a glazování cihel.

  • cca 100 př. n. l. až 400 n. l.

    Díky Římanům se stavění z pálených cihel rozšířilo po celé římské říši. Typickým rysem římských pálených cihel jsou tenké cihly, které lze dodnes vidět na různých stavebních památkách z této doby, ačkoli tyto cihly byly v původním stavu pravděpodobně omítnuty nebo obloženy.

  • cca 12. až 15. století

    Kvůli nedostatku odpovídajících přírodních kamenů vznikla v době gotiky v severní části Německa tzv. cihlová gotika (Backsteingotik), která se vyznačuje specifickými architektonickými rysy.

  • cca 2. polovina 19. století

    Až do novogotiky v 19. století byla většina cihlových staveb „ukrytá“ pod omítkou.

  • cca 20. léta 20. století

    Významné cihlové stavby vznikly také ve 20. století. Výrazným obdobím je tzv. Backsteinexpressionismus vycházející z německé cihlové architektury. Obzvláště impozantní stavby byly postaveny v severních německých velkoměstech, v Porúří a v Nizozemsku.

  • cca od roku 1960

    Cihlové fasády, které byly rozšířené ještě v poválečných letech, se již nestaví. Od té doby se cihelné zdivo těší velké popularitě jako obklad stěn.

  • od roku 1963

    Společnost Remmers začíná budovat komplexní program pro opravy a údržbu cihelných fasád.

  • ©

    2000

    Společnost Remmers patentovala inovativní Funcosil Fassadencreme v krémové konzistenci pro účinnou ochranu cihelných fasád proti přívalovým dešťům. Nová generace ochranných materiálů způsobuje revoluci na trhu.

  • ©

    2010

    V roce 2010 byla udělena cena Bernharda Remmerse za vynikající obnovu Kaispeicheru B, nejstarší budovy v historickém komplexu skladovacích budov Speicherstadt v Hamburku.

Vrstvy nečistot nejenže nevypadají dobře, ale ani nejsou ochranou fasády. Vzhledem k velkému vnitřnímu povrchu je vrstva nečistot vynikajícím absorpčním materiálem vlhkosti a škodlivin. Ty obvykle reagují na spodní straně vrstvy a způsobují poškození, i když ta nejsou zpočátku pod vrstvou špíny viditelná.

Odsolení přírodního kamene a jiných minerálních stavebních materiálů odsolovacími kompresními hmotami je uznávanou metodou, jež výrazně snižuje škodlivé soli ve zdivu a která se osvědčila u řady významných staveb.

Systém restaurátorských malt Remmers byl vyvinut speciálně pro doplnění minerálních stavebních materiálů resp. pro jejich náhradu. Proč tedy měnit poškozené cihly.

Trhliny ve zdivu musí být opraveny bez ohledu na to, jaké jsou jejich příčiny. Systémem spirálových výztuží Remmers lze části zdiva spojovat jednoduchým a přesto velmi efektivní způsobem, čímž se bezpečně obnoví vazba zdiva.

Podíl spár u cihlové fasády činí až 20 %. Tvar a barva spáry proto výrazně určují vzhled. Kromě toho plní spáry u stavby technickou funkci.

Ochranná impregnace Remmers Graffiti-Schutz patří do třídy semi-permanentních ochranných systémů proti graffiti. Graffiti a barevné čmáranice lze snadno odstranit horkou vodou aplikovanou vysokotlakým čističem (hygrotermické čištění).

Jako preventivní dlouhodobou ochranu před růstem mechu, hub a řas můžeme před hydrofobizací nebo nátěrem použít tekutou ochranu před zeleným povlakem. V podkladu se díky tomu uloží účinné látky, které působí pouze tehdy, pokud dojde k zátěži, to znamená, že dojde k „pokusu o kolonizaci“. To zajišťuje účinnou ochranu proti zelenání po velmi dlouhou dobu.

Vedle hydrofobizace lze vodoodpudivosti fasády dosáhnout, jak je v některých oblastech běžné, také pomocí silikonové pryskyřice nebo méně viditelné lazury ze silikonové pryskyřice. Ta samozřejmě změní charakter fasády, nicméně se jedná o vysoce účinnou metodu se snadnou údržbou a někdy je to dokonce i jediná možnost, jak ochránit zdivo před pronikáním vlhkosti.

Cihlové fasády

27 výrobků nalezeno
 

Náhled

Číslo produktu 067201

Kyselý čistič

Číslo produktu 067105

Povrchově aktivní roztok na odstraňování nečistot, špíny, prachu, oleje a mastných usazenin.

Číslo produktu 066601

Čisticí pasta k odstranění začernalých povlaků fasády

Číslo produktu 136801

Odstraňovač nátěrů a graffiti.

Číslo produktu 643805

Hloubková penetrace s hydrofobním a zpevňujícím účinkem

Číslo produktu 064205

Penetrace s hydrofobním účinkem

Číslo produktu 056010

Plnicí "pravá" silikonová barva

Číslo produktu 640005

"Pravý" silikonový nátěr chráněný proti plísním a řasám

Číslo produktu 071101

Hydrofobní impregnace na silanové bázi ve formě krému

Číslo produktu 060201

Bezbarvá, hydrofobní, rozpouštědlová impregnace na bázi silanu/siloxanu

Číslo produktu 060405

Bezbarvá hydrofobní impregnace na bázi silanu/siloxanu speciálně pro podklady a sousedící plochy citlivé k organickým ředidlům

Číslo produktu 061405

Vodou ředitelná hydrofobizační impregnace na silan-siloxanové bázi